ההיסטוריה של קבוצת "יחדיו" בני ה-70

 

ההיסטוריה של קבוצת “יחדיו” בני ה-70

סיפורה של קבוצת “יחדיו”

 

ראשיתה של קבוצת “יחדיו” בילדי 1941-1942 בבית השיטה, כקבוצת בני קיבוץ שלמדה בבית-הספר המקומי, ונקראה  קבוצת “מעיין”.

בשנת 1952 , בעת  הפילוג בקיבוץ המאוחד, עזבו את קבוצת “מעין” 7 בני כיתתנו לאילת השחר :יוסף, מיכה, מושיקו, רותי, אראלה, לאה ויהודה. הכיתה, שלא הייתה גדולה גם קודם, קטנה מאוד. לכן, כמסורת בית השיטה, נקלטו בקבוצת “מעין” “ילדי חוץ”, כיתת ילדים מתל אביב, “ילדי רחה פראייר” – קבוצת “רימון“: רחל מדאני, מזל מזרחי, דן גורנשטיין, אבנר כהן, עמוס גולדברג, משה דיין, גרטי (רותי) פרנקנשטיין ועוד. כך הפכנו שוב לכיתה גדולה.

בשנת 1953 קיבלנו תיגבורת מתל יוסף: עמליה סידלניק, רבקה פרייברג וזמרן קורן. גרנו ולמדנו בבית הכולל ההולנדי הראשון. מראשית, מורות שכירות התחלפו בזו אחר זו, עד שקיבלה אותנו ציונה גל. בשנת הבר-מצוה הצגנו את ההצגה “מוטל בן פייסי החזן” של שלום עליכם…

“ילדי רחה פראייר” חזרו אחד אחד לתל אביב במהלך השנים, אך הצטרפו אלינו כ’ילדי חוץ’ שבאו כבודדים אילן סתוי, עודד מרוז, משה פינקל ועזרא מצרי.

בסוף כתה ט’ הגיעו אלינו כרמלה פייקין, שרה גינדי ומשה  הראל (מזרחי).

עם בוא העליה מפולין קלטנו שתי תלמידות נוספות, מרתה ונטע, שהראו יכולות גדולות במדעי המתמטיקה והפיזיקה – לשמחתו של מורנו אברהם הקש. נטע נשארה איתנו עד נישואיה אחרי השרות הצבאי.

 

 לקראת כתה ט’ שוב ‘נחלצנו’ לקליטת עליה: מדובר בכיתה של ילדי עולים חדשים, שהגיעו לבית השיטה 4-5 שנים קודם, ולמדו בקבוצה של ‘עליית הנוער’- כיתת “עמלים”.  בכיתה ט’ עדיין היינו שתי קבוצות מקבילות,  קבוצת” עמלים” וקבוצת “מעין”. על-מנת למנוע קיום שתי כיתות מקבילות, המתחנכות בקיבוץ בתנאי חיים שונים ושעות עבודה שונות, הועלתה דרישה למזג את שתי הכיתות לכיתה אחת בבית הספר.

במערכת החינוך עורר המיזוג ויכוח: המפקפקים באפשרות הצלחת השילוב העלו נימוקים כלכלים וחברתיים שונים. דיברו על אי-ודאות באשר  ליכולת שלנו לקלוט למסגרת בית-הספר קבוצה כה גדולה של ילדים שאין להם כאן הורים ומשפחות: על אף החינוך המשותף – היה ברור גם בקיבוץ של הימים ההם כמה משמעותית היא ההשתייכות המשפחתית, ולא רק בשעות הערב ובחג ומועד. למהלך המיזוג נדרשה גם הסכמת “עלית הנוער”, שהיו לה תקנים שונים ומחייבים לגבי חניכיהם בכל הארץ.

על אף ההתלבטויות, ובעקבות הדיון באסיפה שהתקיים באפריל 1955 , הוחלט לאחד בין שתי הכיתות בשנת הלימודים של 1956 .

בכיתה ט’ הפכו איפוא שתי הקבוצות לכיתה אחת, ששמה המתבקש: “יחדיו”.

 

בהדרגה, ולא בלי קשיים וחיכוכים, הפכנו לקבוצה מגוונת, תוססת ורועשת, שנטוו בה לאט-לאט קשרים חדשים. בכיתה ט’ ישבנו במשך תקופה מסויימת שלושה בשולחן…

לרבים מ”ילדי החוץ” נמצאו משפחות מאמצות. חברויות חדשות התהוו, פה ושם צצו גם כמה זוגות… הסתבר גם לנו וגם למחנכינו, שהמגוון האנושי וההטרוגניות של הקבוצה רק תורמים לאיכותה, ופותחים אפשרויות חברתיות ולימודיות חדשות.

בשיאה מנתה קבוצת “יחדיו” 36 תלמידים, אך בשלוש השנים הבאות עזבו אותנו כ- 8 תלמידים, ובסיום י”ב, בשנת 1960 , מנתה הכיתה 28 נערות ונערים.

 

קבוצת “יחדיו”, שהיתה המחזור השמיני בבית-הספר של בית-השיטה, זכורה לרבים כחבורת בני-נעורים גדולה וסוערת, שגרמה לצוות החינוכי הרבה כאבי-ראש וקשיי הסתגלות – אך הייתה גם רבת-עניין, ואפשרה התנסויות  בתחומי הלימודים, העבודה במשק ופעילויות חברת-הילדים. 

רבים מבני “יחדיו” נשארו כחברים בקיבוץ, אחדים נישאו לבני ובנות בית השיטה והקימו כאן משפחות. אחרים – רבים יותר – התפזרו ברחבי הארץ והעולם.

הזמן ונסיבות החיים מרחיקים ומפרידים… עם זאת נראה, שימי בית-הספר בבית-השיטה וימי “יחדיו” היו, עבור כולנו, תקופה מעצבת ועתירת חוויות – חוויות נעורים שהפכו לזיכרונות,  ונצבעים עכשיו בצבעי הנוסטלגיה…

אתר זה, המוקם בשנה שבה אנחנו – נרצה או לא נרצה  – הופכים לבני 70, יהיה חלון אל העבר וגם אל ההווה של כיתתנו וחניכיה, באשר הם.

האתר של קבוצת” יחדיו” ימים של תכלת  הוקם על ידי יצחק וחגי כהכנה והמשך לכנס בני הכיתה בני ה- 70 שהתכנסו בבית השיטה ב 24 למרץ 2012 לאחר שלא נפגשו למעלה מעשר שנים ויותר.לכנס הגיעו 51 מבני הכיתה ובני זוגם מישראל ומחוץ לארץ.  האתר סוקר את תולדות הכיתה מלידה ועד ימינו אלה.
 

                                   אתר זה הוקם ע”י:
                                   חגי בן גוריון – היסטוריה ותכנים.
                                   יצחק דוד – בניה עיצוב ועריכה.
 
                                   סייעו ועזרו:

 

                                   צילום וסריקה:    חיים בניאן

 

                                    הדפסה:           עדנה הדר
                                         
       
                                   מקורות: 
                                   ארכיון בית השיטה
                                   אתר בית השיטה
                                   תמר קרליץ – אדר
                                   דורית צמרת – ארנברג
                                   יוסף חרמוני
                                   חגי בן גוריון 
                                   אלישבע כהן – רדלר
 

 

    הקישו לכניסה לאתר קבוצת “יחדיו –ימים של תכלת “

קבוצת “יחדיו” מחזור תשיעי בבית הספר שלנו בתמונת המחזור – 1960 עם רפי,עזריה ושרה וינשטיין.

עם האיחוד של קבוצת “מעין” עם קבוצת “עמלים” נוצרה קבוצת “יחדיו”- 1957 אז הכיתה הגדולה בבית הספר, עם חיילה המדריכה

חניכי”יחדיו” מכל הכיתות ,בני ה – 70 היתכנסו במרץ 2012 לכנס מרגש שאליו הגיעו גם כאלה אתם לא נפגשנו עשרות שנים.

 

 מגיל צעיר התבלטו בני קבוצת “יחדיו”כאוחזים בעט קלה אך מושחזת היטב.בין הבולטים היו יוסי,דורית,יחזקאל בהלחנה ,חמוטל,אלישבע,אברי בציור,חגי ואחרים.
פזמוניה של דורית הושרו בפינו כבר משנת 1953 והיוו חלק נכבד ממסיבות הסיום שלנו. לקראת כנס הכיתה השנה(2012) קיבצנו  40 משיריה ופיזמוניה של דורית בספר המתאר גם בלווית כמאה  תמונות את שנאמר בשירים ובפיזמונים.
הספר בפורמט אלבומי וצבעוני מרגש ניתן גם לרכישה אצלנו במחיר עלות (חיים וחגי).
מצורפים בזה מספר עמודים לדוגמא מספר שירי דורית- מקום ואהבה. בספר 100 עמודים.
 
 
 
 
 
 

עריכה ותוכן :חגי בן גוריון

צילום וסריקה :חיים בניאן

גרפיקה : קרן גל

 


גרסה להדפסה
גרסה להדפסה
     
שליחה לחבר
שליחה לחבר

backtotop