תומס קרונר

 

חנוך אלבלק – סיפור חיים

 

 

1.סיפורו של חנוך מירושלים לבית השיטה והקמת משפחה

2. חנוך של השירה בערב הוקרה מרגש במאי 2013 עם משפחה וחברים לדרך

 

בבית ההורים – שלמה ושמחה בירושלים
אביו של חנוך, שלמה אלבלק, הגיע כתינוק עם אביו וארבעת אחיו לעיר העתיקה בירושלים בשנת 1899. שלמה היה בעל כרכרה (דיליג’נס) הרתומה לששה סוסים ועסק בהובלת נוסעים מירושלים ליפו. האב גוייס בכפיה לצבא הטורקי עד שחרור הארץ מידי הטורקים. הבית היה מסורתי ושלמה איש מאמין. למרות זאת בשבתות הלכו ילדיו לאימוני הפועל ומכבי ולא לבית הכנסת. חנוך היה בן הזקונים של משפחת אלבלק, משפחת ס”ט אַסְלִים.

שמחה ושלמה ביום חתונתם

חנוך נולד בשנת תרצ”ה בט”ו באדר א’ (17.2.1935), בבית החולים “ביקור חולים”. בית המשפחה היה צמוד לשוק מחנה יהודה, אותו היו חוצים כל יום בדרכם לבית הספר “תלמוד תורה”, בית ספר עממי דתי. בכתה ז’ הופסקו הלימודים עם התגברות הקרבות בירושלים, והילדים כולם גוייסו למאמץ המלחמתי.
שנת 1948 היתה שנת מלחמת השחרור וגם שנת הבר מצווה של חנוך. מסיבת הבר מצווה אליה התכונן עם רב השכונה בשקדנות נקבעה ליום הולדתו של חנוך בט”ו אדר א’. הגורל רצה אחרת. באותו יום ממש נפל אחיו הבכור רחמים, בקרבות שיח ג’רח, המסיבה בוטלה, ורק את מצוות העלייה לתורה קיימה המשפחה בתוך ה”שבעה” על מות האח. לאחר תום מלחמת השחרור הצטרף חנוך לאחיו הבוגר והם עברו לקיבוץ הסוללים.                                לפי עצת המורה לאנגלית בהסוללים עבר חנוך לבית השיטה במרץ 1950 והצטרף לקבוצת “אלון”, המחזור הראשון של בית הספר המקומי. ב-1953 התגייס חנוך לצנחנים, ושירת כמדריך צניחה וצנחן חופשי בתל נוף שנים רבות.
 
לאחר שחרורו מהצבא נישאו שולה וחנוך ונולדו חמשת ילדיהם אורלי,מירב,צליל,שאול ומיכל כולם אוהבי שירה וזמר. בראשית שנות השישים שימש חנוך כמורה לספורט בבית הספר בבית השיטה לאחר שסיים את לימודיו במכון וינגייט .   קולם הערב והמיוחד של שולה וחנוך משובץ כבר למעלה מ 50 שנה בכל מסיבה ואירוע בבית השיטה ואף מעבר לים במסגרת להקת  האשקולית והגבעתרון זוכי פרס ישראל.
חנוך מספר על נעוריו

 

ילדות בירושלים 

 

 

 

מתי התחלתי לשיר? התחלתי לשיר בגיל 7 במקהלת הילדים של בית הכנסת בירושלים
בבית הייתה תמיד הרגשה נעימה מאד.
 
הילדים תמיד היו הדבר הכי הכי חשוב בשביל ההורים שלמה ושמחה, ובתקופה הקשה של מלחמת השחרור, שהכל ניתן בהקצבה, בלט במיוחד עניין זה שההורים ויתרו לא פעם על מנתם לטובת הילדים.
בערבי שבת תמיד חגגנו ושרנו מזמורים של שבת ולא פעם היו ילדי השכנים מצטרפים אלינו.
בגיל שבע הצטרפתי למקהלת הילדים של בית הכנסת ועד מהרה התגלה קולי  היפיפה, והייתי סוליסט מאד מקובל על כולם. הייתה גם תוכנית רדיו קבועה ביום שלישי שבה שרתי עם המקהלה כסוליסט ונהנתי מכך מאוד. תמיד כשחזרתי הביתה אנשי השכונה חיכו לי כדי לספר ששמעו את התוכנית ברדיו.
 
השירה שלי היא “עיסוק” מלידה, ברגע שהתחלתי לזכור חוויות מבית הורי  שמעתי את אבי ואת אמי שרים, אם זה בקבלות שבת או באירועים משפחתיים, או בבית הכנסת, והקול הצלול שלי ניתן לי לא פחות ולא יותר  מאשר בעזרתן של תרנגולות הלול שלנו בבית.
את הקול הנעים קיבלתי מאימי, אבל את העוצמה של הקול קבלתי מאבי שהיה הצעקן הראשי בבית-הכנסת, והיה מוביל בצעקותיו את השירה בשבתות ובחגים.
לאבי היה תרנגול שהיה התרנגול המפורסם ביותר בירושלים. התרנגול ששמר על חמש תרנגולותיו (שבזכותן קיבלתי את קולי היפה) היה מאד תוקפן ושמר על הבית כמו כלב שמירה.
הוא היה מקבל פקודות מאבי, והיה ממלאן במלואן.
בשעה שהיה מתקרב אדם זר הביתה התרנגול היה יוצא לקראתו, וכל ילדי השכונה שהכירו את התופעה היו עומדים וצוחקים למשמע צרחותיו של הזר בעת בריחתו, כשתרנגול ענק רודף אחריו ומנקרו בכל חלקי גופו.
התרנגול נשחט לכפרות ביום כיפור לאחר שהגזים יום אחד ברדיפתו אחרי ילד קטן שניצל בשן ועין.
אמא ששרה יפה אמרה שאם שותים כל בוקר ביצה טרייה ישר מהלול, ככה, שוברים בקצה ופשוט שותים את תכולתה  אז זה עושה קול יפה, וכך עשיתי במשך שנים בכל בוקר וזה עזר. חבל שהיום אין לול ע”י החדר שלנו , למרות שמהביצים ששתיתי בילדותי כנראה כל ילדי קיבלו גם הם  קול נעים וערב (לדעתי).
אחרי הצבא השתתפתי בזכות קול הטנור שלי במשלחת ישראלית לפסטיבל במוסקבה, כזמר במקהלה שנבחרה במבחנים קפדניים מתוך אלפי זמרים שנבחנו.
 
פגישתי עם שולה ,אשתי
באחת מחופשותיי בתקופת הצבא גיליתי את שולה שהגיעה אז עם קבוצת בנות חוץ  לקבוצת “להבה” וכעבור שנתיים התחתנו בחדר-האוכל הישן, וכמובן, שהיות שהיינו אז האמנים שמופיעים בכל אירוע בקיבוץ  הופענו גם בחתונתנו אנו.
 

 

 
הספורטאים למשפחת אלבלק  , והתגייסותי לצבא
משפחת אלבלק הייתה ידועה במכבי ירושלים, כמשפחה של ספורטאים מצטיינים.
האח הבכור היה בנבחרת ישראל בכדור-סל שהייתה צריכה לייצג את ישראל באולימפיאדת לונדון ולא יצאה בגלל פרוץ מלחמת השחרור.
את כרטיס ההזמנה לאולימפיאדה קיבלנו כשישבנו “שבעה” על נפילת האח בקרבות מלחמת השחרור.
קישור לדף יזכור של רחמים שנפל במלחמת השחרור

אח נוסף היה בנבחרת מכבי ישראל בהתעמלות מכשירים. הצעירה שבאחיותי הייתה אלופת בית ספרה במקצועות האתלטיקה הקלה.

 
אני אהבתי מאד לשחק במשחקי הכדור אבל בכיתה ט’, כשהגעתי לבית-השיטה נתגלה כשרוני הגדול באמת במקצועות האתלטיקה הקלה, והתחלתי להשתתף באליפויות שונות
של הפועל וגם באליפות ישראל, ותמיד הגעתי בין שני המקומות הראשונים. בסוף כתה י”א שברתי את  שיא ישראל לנוער.
החזקתי בשיא ישראל לקפיצה לגובה,אבל רק למשך עשרה ימים, כאשר אריק איינשטיין הזמר הידוע שבר את השיא החדש שלי.
  יותר לא קפצתי בתחרויות מפני שהתקרב מועד גיוסי לצה”ל.
 מימין מדריך צניחה בתלנוף-1955  וכעבור 40 שנה עדיין צונח עם הותיקים
                                 חנוך –המורה שלנו-לספורט                               31.5.2013
ישנן פינות חמות בליבי – שתמיד יישארו בי.
ולך חנוך- שמורה אחת שכזו, והפלא ופלא-לא רק מתחום המוסיקה –     אלא דווקא מהספורט! היית המורה שלנו – להתעמלות!
נולדתי והתחנכתי בבית-השיטה, וישנם מורים דגולים שטבעו בי את חותמם. ממאנת לשכוח את המחנכות הדגולות תמר דגן   ורות אלון,    את יוסי אסף המופלא- מהתיכון,  ואותך- חנוך.

הגעת ללמד אותנו-היישר ממכון ווינגייט והשתלבת בצוות ההוראה.                                                  לא הייתי ספורטאית גדולה,ודווקא בשל כך-אהבתי מאוד את שיעוריההתעמלות-הדרכתך.                                                                                                           
קיבלת אותנו,ילדי הכיתה, באולם הספורט-תמיד בנועם הליכות וחיוך על פניך.              התרגילים על הסולמות הגבוהים, המקבילים, והמתח – הפכו במהירות, בזכותך,    ממפחידים מאוד- לאפשריים. את תרגיל הגילגול לפנים – פחדתי לבצע,   ואתה- התחשבת, מעולם לא הרמת קול, ובכך איפשרת לנו-להתעמל,לשחק,   ולאהוב את השיעור.
על כל אלו,חנוך- תודה וברכה!
                                                       בהערכה רבה
                                                     אורה (רשף) גורן

                             

 2. חנוך של השירה בערב הוקרה מרגש במאי 2013 עם משפחה וחברים לדרך

ערב מחווה לחנוך

מאי 2013

חנוך שלנו הוא איש הולך ושר, שר והולך, שנים על גבי שנים אינו פוסק ובית השיטה שחווה לך חנוך, כה הרבה, רוצה לומר לך הערב את אהבתה.

בבואך לבית השיטה עם קבוצת הירושלמים, בימים הרחוקים ההם, הבאת איתך משם מה שיוסי בנאי מכנה “רומנסות רחוקות, שאריות מסורת“- מזמורי תפילה, שירי געגועים בסלסול ספרדי  עם ח’יית ועיין כמו שצריך.

ציפורה או שבתאי סיפרו שכנער פגשו אותך מאזין ליד חלון ביתם, למזמורי השבת המשפחתיים שכה חסרו לך בבואך הנה. בית השיטה, שתמיד הייתה ידועה כמקום של שמחת עניים אימצה אל חיקה את הארומה החדשה שהבאתם, שהיו בה ניגונים מזמורים שכוחים, בלחנים חדשים, רכים משובבי לב ואוזן.

באמצעות הניגון היית מעין מגשר בין העולמות, בין העולם הסוציאליסטי חמור הסבר, התובעני והמוקפד הלבוש במדי חקי ועוסק בתנועת הפועלים ועקרונות ושר המנונים מעמדיים.. לבין העולם הירושלמי של המזרחי שיש בו תפילת בוקר- “מודה אני” ופיוטים וכל מיני מצוות ומעשים טובים של חגים ומועדים ושלא לדבר על מעשיות וסיפורים מבדחים המחייכים על קשיי החיים ועל עצמם…

הניגונים שהבאת משם, כמו אבינו מלכנו, אברהם אבינו, אדון הסליחות, המבדיל בין קודש לחול, צור מי שלא אכלנו, מפי אל, ושירי הלדינו, הייתה בהם נשמה יתירה, משהו שקשה ואולי מיותר להגדירו, שירה ש”עושה לך משהו”- מרטיטה, מרעידה, משמחת, נוגעת במיתרים רדומים,  נוגעת בנשמה ומעלה אותה לגבהים רמים, ממש כמו שאומר רבי נחמן מברסלב:

טוב לאדם להרגיל עצמו שיוכל להחיות את עצמו עם איזה ניגון. כי ניגון הוא דבר גדול וגבוה מאוד מאוד, ויש לו כוח גדול לעורר ולמשוך את לב האדם מעלה…”

אבל חשוב לומר גם זאת, אותם שירים הושרו גם על הדשא, לא רק בטקסים ומסיבות, שהרי חנוך היה מלך מלכי המלכים של ערבי השירה ובעיקר  “ערבי השיכורים”, לשם הביא את אותו תבלין שכה הוסיף לקוקטייל הזה שנקרא בית השיטה- הקלילות שחוללה נפלאות במעגלי השרים. אהבת החיים הפשוטה הישירה, כשביד כוסית משקה ומותר ומותר להשתחרר מהעול הכבד והרצינות התהומית ומותר לאהוב ולהיות ככה כמו שאתה כמו שאנחנו – “ערמה של חבר’ה על הדשא”, קרובים ומאוחדים באותה אהבת השירה של בית-השירה…ומי שלא מאמין שהיו הדברים מעולם- יביט בתמונות השרים התלויות במעלה המדרגות בואך חדר ההנצחה.

על כל אלה ועוד רוצים להודות לך חנוך, על הגוון המיוחד שהבאת לכאן בצליל הצלול שהצליח להביא את כולנו אל מעבר לקשיי היומיום, ולגעת במה שעמוק מעצב וגבוה משמחה…  ולצידך נודה כמובן לך שולה יקרה, על היותך, על קולך על שילוב הקולות המופלא שלכם שממיס , מרעיד ומרגיע את לבבות כולנו.

בית-השיטה התברכה בכם ועל כך תודתנו העמוקה מכל הלב והנשמה. 

כתבה :יהודית פלד 

 

   
   
   
   
   
 
“ונתנה תוקף”
כאשר שרתי את “ונתנה תוקף” לראשונה, החברים חשבו שמדובר בעוד קטע חדש, זה הכל”, אומר חנוך אלבלק. “אבל מילות השיר סוחפות, מעין חשבון נפש המציג את השאלה, מי אנחנו בכלל, וקובע שישי לנו למעלה מישהו המחליט מתי נחיה ומתי נמות. ‘האדם משול לחרס הנשבר, חציר יבש וציץ נובל וכצל עובר ואבק פורח וחלום יעוף'”.
מכתבים  בעקבות שמיעת “ונתנה תוקף”
ד’ מר חשוון תשנ”ה- 1994
לכבוד אריה בן גוריון
הממונה על מכון החגים הקיבוצי.
השלום והברכה.
קיבלתי בתודה את הקלטת ובה ההלחנה הנפלאה של יאיר רוזנבלום לפיוט הנפלא “ונתנה תוקף” של רבי אמנון ממגנצא הי”ד, בביצועו הנפלא של חנוך אלבלק שיחיה חיים ארוכים.

לדעתי לחן זה יכנס אט אט גם למסורת היהודית, ולנעימות “הימים הנוראים” המסורתיים – קשר מופלא ויהודי כל-כך קושר בין מותו על קידוש השם ועד בניכם הרבים שנפלו במלחמות ישראל הי”ד, כולם נהנים עתה מזיו השכינה, וכולם יעמדו לגורלם לקץ הימים עם בוא של התחיה המובטח.

 

 

בתודה ובהערצה על גבורת הנפש, נשיכת השפתיים וההמשך הלאה על אף הכל. תקוותי היא רק שתרתקו יותר את השלשלת למסורת ישראל – תורת ישראל ואז הסך הכל החיובי שלכם יקבל עומק ונפח גדולים לאין שיעור
מנחם לרון.
לגברת עדנה הדר שלום רב!
איך הגעתי ליצירה הנפלאה הזאת?
הנני אדם דתי (חלילה לא פנאטי) הדוגל ב”איש באמונתו יחיה”, אחד השרידים האחרונים ממרד גטו וורשה, “חניך” מחנה ההשמדה מאידנק. ת.ז. מספקת לא?
ובכן במוצאי יום הכיפורים 1994, חזרתי מבית הכנסת מלא וגדוש מחווית התפילה, התקלחתי ונשכבתי קצת לנוח.
כעבור זמן מה התחלתי להכין לי ארוחה ואינסטינקטיבית פתחתי את הטלביזיה. נדהמתי! מהטלביזיה בוקעת התפילה “ונתנה תוקף” בנוסח לא מוכר לי.
עזבתי את הארוחה וישבתי מכונס בתוך עצמי מוכה הלם. הייתי מזועזע עד עומק נשמתי!
השידור נגמר ואני כבר לא הרגשתי רעב… כלום! נשכבתי וכך נרדמתי. ימים רבים לא יכולתי להרגע.
מרדכי ברץ

 

   
   
   
 

חנוך שר ומופיע לאורך השנים  בבית השיטה ובישראל

הקישו על התמונה למעלה לשמיעת האסופה עם חנוך

http://www.youtube.com/watch?v=IoFpgqLChDw

הקישו על הקישור למעלה או על התמונה למטה לשמיעת הפיוט “ונתנה תוקף”

באדיבות הערוץ הראשון ויהודה ניב יוצר הסרט ונתנה תוקף.

   
   

לחנוך אלבלק –

 

כינורו של מקום

 

לעולם חנוך שר.

לעולם חנוך שר וקולו חם, וצלול וחפץ חיים.

וכל יֵשותו מרעיפה שמחה שוקקת וַהווייתו קורנת אהבת בריות מאירה.

בבוקר וּבַערב. בַּעבודה. בַּגיוסים. בַּמדרכות.

בִּשעות משבר וזעזוע.

במוסקבה 57′, קפואה במשטר אימים מאחורי מָסך ברזל וּגְדֵרות תיל. חנוך במשלחת הנוער מפיחַ ומלבה הניצוץ ביהדות הדממה בהתפעמות רוח חלומית ובאור גדול.

בָּחגים.

בליל הסדר, כשחדר-אוכל בוהק בְּחגיגיות מצוחצחת, עטור בַּאלומות העומר ופרחי אביב, מוביל חנוך עם המקהלה את בני ישראל משבטים שמתנצחים זה עם זה מי יֵרד לים תחילה, דרך ‘קומו תועי מדבר’ ועד ‘תניא’ וּקריאת שמע של שחרית; והוא בגאון כרועה בשושנים.

במסיבת העצמאות.

בערבי שירה, מוקף בַּחבריו הצנחנים, כשסביבו פמליה של מלווים ונושאי כלים, סוחף חנוך ומנצח עד איילת השחר בצלצלי שֶׁמָע וּתרועה. פורץ, ושוצף ומשתפך. וקול שירתו בוקע ומרקיע ומתנשא בליל הקיץ בהתלהבות נעורים וּבְשיכרון חושים.

כשהיה חנוך מיישן את ילדיו בשירי ערש, הייתה זִמרת הארץ שירתו וקולו מפכה כִּתהִלים.

לעולם חנוך שר.

לעולם חנוך שר וקולו ערב ורענן; נוגן ככינורו של דויד.

ובלוח השנה נבדל יום הכיפורים ומתייחד.

קדוש, ונורא והָרֶה-עולם.

ליל תשרי.

נעות כפות המאזניים ותבל נידונה.

חצבים בדרכם של ההולכים.

ליל כל נדרי ויהודי ליהודי אומר חזק.

 

חנוך נועל בִּ’פְתח לנו שער’.

שנה בשנה הוא ניצב לפני הקהל, נכון וראוי בחולצתו הצחורה.

מכונס ושקוע בריכוז עמוק, הוא פוצח בִּ’פְתח לנו שער’; וקולו חם, וצלול וחפץ חיים.

שנה בשנה ניצב חנוך לפני הקהל והוא כְּמתפלל בכוונה גדולה; וקולו עשיר, ורהוט וּמביע.

 

ומשנשבר קולו נרעדו מיתרים כולם.

נזדַעְזְעו פעֲמוני חצות;

נעתק מִניינה של בריאה;

וכל זעקת השבר ושוועת התחנונים של עם היהודי היו מתדפקים על סף שערי החסד והרחמים;

ולפי שנתקיימה אותה שעה בשירתו מידת הנשמה ותיקונו של הלב, שעו מלאכי מרום ונפתחו שערי שמיים.

 

לעולם חנוך שר.

ולעולם, ירושלים של מעלה שירתו.

ניר מן

הקישו על התמונה למטה לשמיעת שירים עם חנוך במופעים לאורך השנים

 

 

 

 18.5.13

חנוך יקירנו –

בבית הכנסת בירושלים, היית מוביל תפילת הילדים, בבית השיטה עד היום , אנו מכנים אותך – מוביל השירה.

בהנחייתך למדנו מהי שירת הנשמה  והתרוממות הרוח , הרגשנו אתך , מה טוב ומה נעים שבת אחים גם יחד.

דרך שירת היחד הגענו לאמת  שבנו – שירה אינטימית קראתי לה , שמקולות הרבים התמלאה הנשמה והפכה ליחד הבוקע מכל אחת ואחד, ונולדת אהבה .

פנינה  

 

 
10.10.91
לחנוך שלום,
בעידודה של נגה בוטנסקי, אני מרשה לעצמי לאחר לבטים רבים, לכתוב ולהודות לך על חלקך בחוויה המיוחדת אשר הייתה לי, עת צפיתי בתוכנית, “ונתנה תוקף”. נכון, עבר כבר כחודש ימים מאז שודרה, אולם רישומה לא עזב אותי ימים רבים והחלטתי להעביר אליך, באופן אישי, את אשר עם ליבי.
אהבתי מאד את הדרך העדינה המלווה בחרדת קודש, בה ניגשת לביצוע התפילה. לראות אותך עומד ושר, או יותר נכון אולי לומר מקונן, את התפילה הנפלאה והנוראה הזו במעמד כה כואב וקשה, הייתה עבורי חוויה רגשית ונפשית בלתי רגילה. קולך הלירי ושירתך שבקעה מן הלב, נתנו למילותיה ולמוזיקה אשר חוברה לה (וכאן מגיעה ליאיר רוזנבלום התודה על ההלחנה הרגישה והתואמת כל כך) את העוצמה, את הכאב וגם את היופי והפיוט. חנוך, קשה לומר תודה על חוויה כזו אבל זו המילה הנכונה ביותר.
תודה על ביטוי נפלא לתפילה מרגשת.
בברכה,
רותי שנהר

 

קישור לפרק “נתנה תוקף “באתר זה

 

  עריכה  :חגי בן גוריון

צילום וסריקה :חיים בניאן, דיצי בן מאיר

עריכת וידאו:דליה סלע

מקורות :משפחת אלבלק בבית השיטה

חזרה לראש העמוד

backtotop