תומס קרונר

משה פלד 

 באדיבות הויקיפדיה-האנציקלופדיה החופשית
 משה פלד (נולד ב-2 באפריל 1945 בקיבוץ בית השיטה) הוא חבר כנסת לשעבר.

פלד, יליד בית השיטה, אלוף משנה במילואים בחיל השריון, נבחר לראשונה לכנסת ב-1992 מטעם מפלגת צומת בראשות רפאל איתן, במהלך כהונתו היה חבר פלד בועדת הכנסת וועדת החוץ והביטחון.

ב-1996 נבחר לכהונה נוספת בכנסת, הפעם במסגרת רשימת הליכוד-גשר-צומת המשותפת לצומת, הליכוד וגשר. במהלך כהונתו הקים את סיעת היחיד “מכורה” שהתמזגה מאוחר יותר עם מפלגת מולדת בראשות רחבעם זאבי. באותה כנסת הוא שימש כסגן יושב ראש הכנסת.

בממשלה ה-27 כיהן כסגן שר החינוך, התרבות והספורט.

בבחירות לכנסת החמש עשרה מוקם במקום השמיני ברשימת האיחוד הלאומי ולא נבחר לכהונה נוספת.

פלד כיהן כיושב ראש ועדת הביטחון של התנועות הקיבוציות וכיושב ראש פורום ישובי הצפון במאבק על רמת הגולן.

משה פלד מבית-השיטה מוביל, תחת מינהלת חדשה, פרויקט ליישוב מחדש של מפוני גוש-קטיף (ביישובים קיימים וחדשים)

 המשימה שקיבל לאחרונה משה פלד (63) מבית-השיטה, לשעבר ח”כ ב”צומת” וסגן שרי החינוך והספורט (זבולון המר ז”ל ויצחק לוי) – תפורה בדיוק על-פי מידותיו, והוא שמח ודרוך. “המתנחלים מגוש קטיף, המסכנים, המגורשים מזה אלף ימים מבתיהם, השבעים הבטחות ואין להם אמון במערכת המרכזית – בחרו אותי אישית להוביל את הפרויקט ליישובם מחדש. אעשה זאת, כמובן בעזרת אחרים, באמצעות עיבוי של שלושה יישובים קיימים והקמת שלושה יישובים חדשים, כולם בחבל לכיש. אעבוד מול משרד השיכון והבינוי ושתי מועצות אזוריות: לכיש ובני שמעון”.
 
פלד יעמוד בראש מינהלת להקמה ולבנייה של היישובים החדשים, הכפופה לשר השיכון(זאב בוים), ואת משכורתו יקבל מהממשלה. המינהלת החדשה אינה קשורה למינהלת “סלע”, הכפופה למנכ”ל משרד ראש הממשלה ועיקר עיסוקה במתן פיצויים.

לדברי פלד, מדובר בעיבוי “שומריה”, הקיבוץ הזעיר (19 משפחות) שהפך ליישוב המונה היום 93 משפחות. בעתיד אמורות להיות בו 400 משפחות. פלד מתכנן גם לעבות את המושבים אמציה ושקף, וזה לא הכול: “יש גם כוונה להקים שלושה יישובים קהילתיים חדשים”, הוא מבשר. “גבעות-חזן, מרשם וחרוב – כשהאחרון יהיה מיועד לא רק למגורשים”.

 
ככל הידוע, לפלד לא יהיה קשר ליוזמות בנייה נוספות למפונים (חלוצית, ניצן) וליוזמות בקיבוצים נווה-ים ופלמחים. “הפסקתי את עבודתי בחברת הבנייה בה עבדתי”, הוא מספר, “ואפילו חתמתי על תצהיר שאין לי ניגוד אינטרסים בתפקיד החדש. כמו כן התפטרתי מחברותי במועצת המנהלים של בית-השיטה, במועצת המנהלים של ‘חרושת מתכת’ ובהנהלת מליאת המועצה האזורית גלבוע, כדי שאוכל להקדיש את כול-כולי למטרה החדשה – שהיא, לדעתי, ציונות לשמה”.
 
ש: איך אתה מתארגן?
משה פלד: “כבר התחלתי בהקמת המינהלת במושב שקף. המרחק ממרכז הארץ ממש לא מפחיד אותי. מהמשרד לוקח לי 12 דקות להגיע למחלף קריית-גת, ובעזרת כביש שש, תוך פחות משעתיים נסיעה אגיע לקיבוץ שלי”.

חזרה לדף אמנים ויוצרים

backtotop