חיפוש לפי אירוע:

נפטר פעולות איבה חלל צה"ל נפטרים (כללי)

דוד שמש
נפל במלחמת השחרור

1928 – 22.12.1947
 
נפל במלחמת העצמאות
בן חדוה ויעקב, נולד בשנת 1928 בבגדד, בירת עיראק, שם למד בבית-ספר יסודי ותיכון. הוא שאף לעלות ארצה בעקבות אחיו- נעים שעלה ב-1934 ומפעם לפעם הזמין אותו במכתביו להצטרף אליו.
בחודש אוגוסט 1946 עלה ארצה בדרך היבשה בניגוד לרצון הוריו הדואגים. למחרת בואו לבית השיטה אל אחיו- נעים, ביקש כי ישלחוהו מיד לעבודה, אשר בה ראה מטרה לעצמו. כשעלו יוצאי בבל להתנחל במושב נבטים שליד באר שבע הצטרף אליהם, למרות אזהרת אחיו שלא ייטול על עצמו משימה זו בתנאים הקשים ובלי הכשרה מספקת. כשקיבל ידיעה על מות אביו ביקש וקיבל חופשה מהארגון המתנחל ועבר לתל-אביב כדי לעבוד ולתמוך באימו. משלא מצא סיפוק בחיי העיר וגם לחיי המושב לא רצה לחזור, ובינתיים הוברר לו כי אימו שוב אינה זקוקה לעזרתו, ביקש לחזור לחקלאות במשק קיבוצי. לפי עצת אחיו חזר לבית השיטה ושם הצטרף לקבוצת “הצופים” במסגרת הכשרת הפלמ”ח. עד-מהרה עמדו חבריו על סגולותיו האישיות ועל הבנתו ומסירותו ללא גבול, אם באימונים ואם בעבודה כרפתן.
עם פרוץ מלחמת-העצמאות בעקבות החלטת עצרת האו”ם ב- 29.11.1947 על חלוקת הארץ לשתי מדינות, הצטרף ליחידת המסתערבים של הפלמ”ח, שהוקמה ע” יגאל אלון. ב- 20 בדצמבר יצא עם חברו למשימה נעלמה ביפו הערבית. הם הספיקו להעביר את המידע החשוב לפני שיצאו. יומיים לאחר מכן ביום ט’ בטבת תש”ח (22.12.1947), לאחר עינויים קשים, הוצאו להורג ונקברו כמי שזהותם אינה ברורה. הם נפלו על קידוש השם, מבלי שהרשו לעצמם לקרוא בשמו. מאז נחשב דוד לחלל שמקום קבורתו אינו נודע. לאחר נופלו הוענקה לו דרגת סגן.
בספטמבר 2004 זוהתה גופתו ע”י יחידת האיתור של צה”ל, ודוד הובא למנוחות בבית העלמים הצבאי בהר הרצל.
דוד הגשים את הציונות בחייו הקצרים, במותו ההרואי, כמו גם בהסכמת משפחתו לקבורתו בקבר אחים בהר הרצל בירושלים.
 
פתק שנמצא אצל נעים מ 2.4.1948:
“בפעולה שביצע מאחורי קווי האויב נפל אחיכם דוד ועקבותיו אבדו.
עמכם ועם כל בית ישראל אנחנו אבלים על מות דוד היקר וגאים על פעולת הגבורה שביצע. אנו, חבריו לנשק, לא ננוח ולא נשקוט, עד אם נשיג את המטרה אשר לשמה אנו נלחמים, ולמענה נפל דוד.
על החתום: שלכם, מפקד הפלמ”ח, יפתח (יגאל אלון).”
 
 

יהי זכרו ברוך

backtotop