חיפוש לפי אירוע:

נפטר פעולות איבה חלל צה"ל נפטרים (כללי)

רבקה רוזנבלום
הורה

 

א’ אייר תר”ע                                   כ”ז באב תשנ”ח

10.6.1910                                      19.8.1998

 

רבקה נולדה בעיר לוקוב שבפולין, הוריה לייב וחוה קסלברנה. המשפחה עברה לעיירה קוצ’ק. שם בילתה את נעוריה ושם גם הכירה את אברהם ונישאה לו. בת בכורה מבין שבעת ילדי המשפחה.

המשפחה היתה דתית ליברלית ופרנסתה על תחנת קמח והחיים היו ברווחה. את השכלתה רכשה בבית ספר ממשלתי פולני, יהדות ויידיש למדה באופן פרטי ומאוחר יותר עבדה כמנהלת חשבונות בתחנת הקמח. חלומה היה לעלות לארץ ישראל, מגיל 11 היתה חברה פעילה מאוד בתנועת “השומר הצעיר” ויצאה להכשרה.

בשנת 1932 נישאה. זמן קצר לאחר הנישואים עלה אברהם כתייר. בשנת 1935 החליטה רבקה להצטרף אליו ומאחר ולא קיבלה אשרת תייר היא הבריחה את הגבול דרך הונגריה ומשם באונייה בלתי לגאלית. בתל אביב בנו את ביתם ונולדו מוני, עודד וחביבה. חיים לא קלים חיכו להם בארץ, חיי עוני צנע ומלחמות. אבל אף פעם לא עלה בדעתם לעזוב ולחזור חזרה. רבקה אישה חזקה, דומיננטית וביקורתית. שניהלה את משק הבית ביד רמה ובכישרון, מבשלת, מתקנת ומטפחת גינה בה הפרחים הכי גדולים ויפים ממש אשת חייל.

בשנת 1978 הצטרפו אברהם ורבקה כהורים לבית השיטה. כאן נתנה להם תמיכה, עזרה ובטחון בערוב ימיהם. רבקה נהנתה מאוד מהפעילות התרבותית והחברתית ומהנוחות שבחיים כאן. בשנת 1993, בת 83, נסעה עם בתה למסע שורשים בפולין.

קשה היה לשכנע אותה לחזור לאדמת פולין שם נרצחו בני משפחתה, ביקרו גם בעיירת ילדותה קוצ’ק ומצאו את ביתם לשעבר. בשנותיה האחרונות הלך מצבה והתדרדר והיה קשה לה, אך היא המשיכה לצעוד זקופה, לבושה טיפ-טופ, שרשרות על הצוואר ונעלי עקב לרגליה מהם לא הסכימה להיפרד.

בת 88 היתה במותה.

יהי זכרה ברוך.

 

יהי זכרו ברוך

backtotop