חיפוש לפי אירוע:

נפטר פעולות איבה חלל צה"ל נפטרים (כללי)

רחל פלגי
הורה

 

ד’ תשרי תרע”ג                             י”ז סיוון תשנ”ד
15.9.1912                                  27.5.1994
 
רחל נולדה בשנת 1912 ברומניה. בילדותה עברה את תלאות מלחמת העולם הראשונה. אביה גויס לצבא וחזר רק בתום המלחמה. מגיל צעיר, בהשפעת שליחים מארץ ישראל. ניצת בה רעיון הציונות. אחיה ואחיותיה הגדולים כבר עלו ארצה בדרכים לא חוקיות.
ב-1933 עלתה אף היא נערה בגפה. רחל חייתה שלוש שנים בקיבוץ גורדוניה, שהיה אז בנס-ציונה, וחיי הקיבוץ שבו את ליבה. הרצון להביא אליה את הוריה מרומניה אילץ אותה לעבור לחיפה ולצבור פרוטה לפרוטה למטרה זו. בתקופה זו ניהלה את מטבח הפועלים בחיפה. הכירה את חיים, הם הקימו משפחה ונולדו להם שתי בנות ובן. בינתיים הצליחו ההורים להגיע ארצה והצטרפו אל חיים ורחל, לביתם. הבית כולו, היה אז דירת חדר אחד. הצפיפות היתה רבה והמצב קשה. ההורים לא עמדו והחליטו לחזור לרומניה. בסופו של הדבר, הם נספו בשואה.
אהבתה של רחל לחיי הקיבוץ הביא את המשפחה שוב לקיבוץ – אשדות יעקב שם היו חבריה להכשרה ושם חייתה המשפחה עשר שנים, עד לתקופת הפילוג. ב-1951 חזרו לבת-גלים.
בשנת 1977 הצטרפו חיים ורחל לאורה בתם בבית השיטה והתערו בחיי החברה ובעבודה כחברים לכל דבר. רחל, שהיתה בה חריצות ותבונת כפיים עבדה בכל עבודה נדרשת. תחילה במטבח ולאחר מכן במחסן הבגדים בתיקונים ובחדר התגמיר.
בשנת 1985 נפטר בעלה חיים ורחל נותרה לבדה. אישה קטנה צנועה וחרוצה. אם אוהבת וסבתא מסורה, שלא נכנעה למגבלותיה והתמידה בכל שעשתה, ככל שעמד לה כוחה.
כך נזכרה.

יהי זכרו ברוך

backtotop